Frederiksberg Ungdomsskole

Tilbud til dig der er ung og bor på Frederiksberg. Tag med Frederiksberg Ungdomsskole på ture og rejser og oplev noget nyt. Gå til sport, musik, kreative fag og meget mere. Du kan tilmelde dig og komme med på holdene, så længe der er ledige pladser.

Sport & Bevægelse


Tirsdag kl. 16.30 (opstart efter påske)

BMX - Street

Søndag d. 3. april

OCR - Reborn Family Classic - 3. April

Venteliste

Klatring

Venteliste

Pigeboksning mandag

Styrketræning mandag kl. 16.30

Mandag

Badminton, mandag

Venteliste

Drengeboksning

Mandag kl. 18.00

Styrketræning mandag kl. 18.00

Tirsdag

DanceFit

Venteliste

Forhindringsløb - OCR

tirsdag

Pigeboksning tirsdag

Tirsdag

Selvforsvar

Venteliste

Styrketræning tirsdag

venteliste

Badminton onsdag

Onsdag

Spinning

Venteliste

Styrketræning - Piger

Onsdag

Yoga

Onsdag

Hip Hop comercial

Onsdag

Crossfit

14. maj 2022

OCR Toughest Malmö

Musik & Teater


Tirsdag

Producer din egen musik - Uge 9-11

Mandag

Klaver

Mandag

Trommer

Tirsdag

Guitar/Bas tirsdag

Venteliste

Guitar/Bas onsdag

Onsdag

Teater

Venteliste

Band

Andre


Onsdag Venteliste

Gokart 02. feb.

Lørdag

Julemandens værksted 27. november

Tirsdage

Ungdomsskolens pigehold - Uge 02-13

Venteliste

X-jump - 17. januar

Boglige/sproglige fag


Tirsdage

Fransk m. afgangsprøve

Tirsdage

Spansk m. afgangsprøve

Mandage

Japansk for begyndere

Mandage

Filosofi

Mandage 16.30-18.30

Matematik lektiehjælp

Mandage

Japansk fortsætter

Tirsdage

Spansk

Tirsdag

Fransk

Onsdage

Engelsk

Onsdage

Dansk for tosprogede

Onsdage

Forfatter

E-Sport


Mandage

E-Sport / CS:GO

Tirsdage

E-Sport / League of Legends

Onsdage

7. Klasses E-sport

Kreativitet


Venteliste

Cosplay

Mandag

Strik din egen sweater - Uge 02-08

Smykkefremstilling - Begynder

Mandag

Strik din egen sweater - Uge 45-50

Smykkefremstilling - Øvet

Tirsdag

Syning og design

Tirsdag

Tegne-lab/tegning

Onsdag

Teater

Mandag start februar 2022

Make-up - Uge 8-13

On Tour


sommerferien 2022

Actiondays i Sverige - 27. juni - 1. juli 2022

27. juni - 1. juli 2022

Design i København

Sommerferien 2022

Fulton - 1.-5. juli

3.-5. juni

MTB weekend til Isaberg 03. - 05. juni

Sommerferien 2022

Närcon, Cosplay convention i Sverige - 28-31. juli

Søndag d. 3. april

OCR - Reborn Family Classic - 3. April

22. - 23. januar

Overlevelsestur - 22.-23. jan.

påsken 2022 Venteliste

Ski i påsken, Pitztal

Venteliste

Ski i vinterferien

Venteliste

Paris på cykel

21. - 23. januar Venteliste

Isaberg ski-weekend 21. - 23. jan.

28.-30. januar Venteliste

Isaberg ski-weekend 28. - 30. jan.

04.-06. februar venteliste

Isaberg ski-weekend 04. - 06. febr.

25.-27. februar venteliste

Isaberg ski-weekend 25. - 27. febr.

04.-06. marts Venteliste

Isaberg ski-weekend 04. - 06. marts

14. maj 2022

OCR Toughest Malmö

Madlavning


Tirsdag

Dansk mad - Uge 8-11

onsdag

Flødeboller - 2. marts

Venteliste

Flødeboller - 8. februar

Venteliste

Fyldte chokolader - 13. december

Onsdag

Fyldte chokolader - 23. februar

Tirsdag kl. 16.30

Halloween workshop - Søde sager

Onsdag kl. 16.30

Halloween workshop - Søde sager

Venteliste

Julekonfekt - 14. december

Onsdag

Julekonfekt - 15. december

Tirsdag

Påskeæg - 22. marts

Tirsdag

Påskeæg - 29. marts

Mandag

Slikkepinde - Uge 6

Venteliste

Basic Sushiuddannelse - Uge 45-49

Venteliste

Bagehold - Uge 46-49

Onsdag

Sund mad - Uge 46-49

Onsdag

Street food - Uge 2-5

Venteliste

Bagehold - Uge 2-5

Venteliste

Baristauddannelse - Uge 2-6

Venteliste

Basic Sushiuddannelse - Uge 2-6

Venteliste

Basic Sushiuddannelse - Uge 8-13

Venteliste

Baristauddannelse - Uge 8-13

onsdag

Bagehold uge 10-13

Friluftsliv


Lørdag

Adrenalin i trætoppene - 28. maj

Tirsdage

Kajak

Venteliste

Lasergames - 23. april

Torsdag

Mountainbike i Hareskoven

3.-5. juni

MTB weekend til Isaberg 03. - 05. juni

22. - 23. januar

Overlevelsestur - 22.-23. jan.

Lørdag & søndag

Speedbådskørekort - 21.-22. maj

Søndag

SUP - Vild med vand - 19. juni

Onsdag

Hornfisketur - 04. maj